Основна форма на педагогическо взаимодействие е педагогическата ситуация. Педагогическите ситуации се организират само в учебно време и осигуряват постигането на компетентности, определени в Държавния образователен стандарт за предучилищно образование.
Основни форми на педагогическо взаимодействие ще се провеждат по следните образователни направления:
-Български език и литература.
-Математика.
-Околен свят.
-Изобразително изкуство.
-Музика.
-Конструиране и технологии.
-Физическа култура.
2.Допълнителните форми на педагогическо взаимодействие се организират по преценка на учителя и са свързани с цялостната организация на деня. Чрез допълнителните форми на педагогическо взаимодействие се разширяват и усъвършенстват отделни компетентности, които допринасят за личностното развитие и за разнообразяване живота на детето.
Допълнителни форми на педагогическо взаимодействие ще се провеждат и/или по следните образователни направления:
-Български език и литература – театрализирани или сюжетни игри, посещение на театрални постановки, детско презентиране и конфериране, празници и развлечения, работа в ателиета;
-Околен свят – мини образователни проекти на групата или на детската градина, наблюдения в реални условия, посещение на музеи, галерии, ателиета, библиотека, работни места, експозиции, работа в ателиета;
-Изобразително изкуство – детско презентиране и конфериране, работа в ателиета, празници и развлечения;
-Физическа култура – подвижни игри за раздвижване на децата, спортни празници и игри, излети, разходки и екскурзии.
ДГ „Осми март” осигурява игрова дейност във всички видове организация на предучилищно образование през учебното и неучебното време.